Forum topic

6 posts / 0 new
Last post
Robbo
Last seen: 3 days 7 hours ago
Joined: 21/03/2004 - 00:00
Posts: 4163
SANFL Semi Finals

SUNDAY SEPTEMBER 22 at AAMI Stadium
1st Semi Final
Eagles vs North Adelaide at 12:40pm (Melb Time)
2nd Semi Final
Norwood vs West Adelaide at 3:40pm (Melb Time)

TV: Live coverage from 2pm at Charles Dickens Tavern 282 Collins St Melbourne. Replay ABC1TV 1:30am Thursday.
RADIO: All these stations can be accessed via TuneIn Radio App 891 ABC Adelaide, FiveAA, RPH Adelaide, LifeFM Adelaide.

Live Stats: www.sanfl.com.au

2013 Margarey Medal count will be held tonight at 9:30pm (Melb Time)

OTHER GRADE FINALS
1st Semi Finals at Woodville Oval
RESERVES
North Adelaide vs Glenelg at 11:55am (Melb Time)
MACCA'S CUP UNDER 18s
Norwood vs Port Adelaide at 2:40pm (Melb Time)

2nd Semi Finals at Alberton Oval
RESERVES
Eagles vs Central District at 11:55am (Melb Time)
MACCA'S CUP UNDER 18s
North Adelaide vs Eagles at 2:40pm (Melb Time)

vfa's picture
vfa
Last seen: 1 hour 37 min ago
Joined: 13/03/2004 - 00:00
Posts: 4914

North Adelaide and Norwood to both win.

Robbo
Last seen: 3 days 7 hours ago
Joined: 21/03/2004 - 00:00
Posts: 4163

Norwood's Matt Thomas won the Magarey Medal last night with 26 votes 5 clear of Sam Gray of Port Magpies who was the pre poll favourite.

Matt Thomas was delisted by Port Power 24 hours earlier

Other News: Former Murray Bushranger and Murray Kangaroos VFL Player Heath Younie has been appointed coach of the Adelaide Crows SANFL Team. He is currently coaching North Adelaide's U18 side.

Robbo
Last seen: 3 days 7 hours ago
Joined: 21/03/2004 - 00:00
Posts: 4163

TEAMS
1st Semi Final starting at 12:40pm (Melb Time)

EAGLES
F: Appleton, Salter, Poole
HF: Kane, Ainger, Staple
C: Jarrad, Lewis, Hall
HB: Batley, Thompson, Raymond
B: Ellis-Yolmen, von Bertouch, Giuffreda

R: Parry, Powell, Goldsworthy
INT FROM: Sumner, Day, Carey, Martyn, Borholm
IN: Martyn, Carey, Day, von Bertouch
OUT: Allmond (knee), Heath (Power)

NORTH ADELAIDE
F: O’Sullivan, Johnston, Langford
HF: Ryswyk, Stewart, Gordon
C: Thiele, Amato, Campbell
HB: Blee, Miles, G. Thring
B: Keller, Dalwood, Clinch

R: J. Craig, Shannon, M. Thring
INT FROM: Fenton, Hill, Williams, Anderson, Boles
IN: Anderson, Boles

2nd Semi Final starting at 3:40pm(Melb Time)
NORWOOD
F: Davis, Warren, Grigg
HF: Phillips, Dawe, Pfeiffer
C: James Aish, Thomas, Fuller
HB: Zorzi, McGuinness, Bode
B: Stevenson, Georgiou, Kirwan

R: Baulderstone, Webber, Suckling
INT FROM: M. Evans, Dumont, Jefferies, Bampton, Fantasia
IN: Zorzi, Dawe, Fantasia, Grigg
OUT: Donohue (calf), Smart

WEST ADELAIDE
F: Fielke, Still, Slattery
HF: Silverlock, Keough, Beech
C: Hill, Schmidt, Birss
HB: Green, Hartlett, Mangan
B: Caire, Tippett, Thompson

R: Webb, Tuck, Macreadie
INT FROM: Bricknell, Middleton, Bonney, Kirk, R. Anderson
IN: R. Anderson, Middleton, Kirk, Still
OUT: Ferguson (concussion), Moran (hamstring)

vfa's picture
vfa
Last seen: 1 hour 37 min ago
Joined: 13/03/2004 - 00:00
Posts: 4914

Brett Zorzi ex Preston still running around.
Both games replayed on abc1 during the week.
Why wasn't both vfl finals each week replayed ?

Robbo
Last seen: 3 days 7 hours ago
Joined: 21/03/2004 - 00:00
Posts: 4163

League results from AAMI Stadium yesterday
1st Semi Final
North Adelaide 15-10(100) def Eagles 12-11(83)
2nd Semi Final
Norwood 14-16(100) def West 6-8(44)

Reserves Results
1st Semi Final
Glenelg 15-5(95) def North 13-8(86)
2nd Semi Final
Eagles 11-11(77) def Central 10-12(72)

MACCA'S CUP Under 18 Results
1st Semi Final
Port 16-4(100) def Norwood 10-5(65)
2nd Semi Final
Eagles 19-6(120) def North 9-18(72)